شما اینجا هستید: خانه » تجربه کاربری (UX) » تاثیر مقادیر پیش فرض در طراحی

تاثیر مقادیر پیش فرض در طراحی

در بسیاری از موارد ممکن است که استفاده از مقادیر و یا تنظیمات پیش فرض در طراحی خیلی مورد توجه قرار نگیرد. در حالی میتوانند تاثیر زیادی را در تصمیم گیری بهتر کاربران داشته باشند.

استفاده از مقادیر پیش فرض در طراحی فرم ها

در بسیاری از مواقع کاربران به دلیل طولانی بودن یک فرم و خسته شدن از پر کردن آن، ممکن است فرآیند و انجام عملیات را به  صورت نیمه کاره رها سازند. در نتیجه از طریق فراهم کردن مقادیر پیش فرض برای بعضی از فیلدهایی که معمولا داری یک سری مقادیر استاندارد هستند میتوان کار را برای کاربران راحتتر کرد.

مقادیر پیش فرض باید به طور معمول چیزی باشند که اکثریت افراد میخواهند

همیشه سعی کنید مقدار پیش فرضی برای یک فیلد قراردهید که مطمئن هستید ۹۵ درصد افراد آن مقدار را انتخاب خواهند کرد. افراد قبل از پر کردن یک فرم معمولا ابتدا به طور سطحی و سریع تمام فرم را  بررسی میکنند. و هیچ گاه وقت زیادی را برای تجزیه و تحلیل کامل تمام فیلدها نمیگذارند و آنها را خیلی سریع پر خواهند کرد.

مقادیر پیش فرض

استفاده از مقادیر پیش فرض هوشمند

تایپ کردن توسط کاربران معمولا یک عمل خسته کننده و بسیار وقت گیر و مستعد خطا میباشد. بنابراین تا حد ممکن تایپ کردن توسط کاربران را به حداقل برسانید و با استفاده از مقادیر پیش فرض هوشمند از رخ دادن خطاهای اضافی جلوگیری کنید. در تصاویر زیر مثال هایی را مشاهده میکنید که موجب کاهش اشتباهات کاربر و افزایش بهره وری خواهد شد:

  • به طور پیش فرض فیلد محل سکونت بر اساس موقعیت جغرافیایی کاربر انتخاب شده باشد

مقادیر پیش فرض هوشمند

 

  • انجام محاسبات تاحد ممکن و نمایش خروجی آن در رابط کاربری (در تصویر زیر هزینه کلی برای یک مشتری نشان داده شده است.)

مقادیر پیش فرض هوشمند

برای فیلدهایی که نیاز به توجه زیادی از طرف کاربر دارند مقادیر پیش فرض قرار ندهید

هیچ گاه برای مواردی که نیاز به فکر کردن توسط کاربر دارند مقادیر پیش فرض تعیین نکنید(مانند پذیرفتن قوانین برای انجام عملیات)

پذیرفتن قوانین

برای کاربران این امکان را فراهم کنید تا به راحتی بتوانند مقادیر پیش فرض را تغییر دهند

حتی اگر شما بهترین امکان جستجو را برای افراد فراهم کنید بازهم این امکان وجود دارد که کاربر نیاز داشته باشد که بتواند مقادیر پیش فرض را تغییر دهد و باید امکان این تغییر برای او به راحتی فراهم باشد.

تغییر مقادیر پیش فرض توسط کاربر

تنظیمات پیش فرض در اپلیکیشن ها

شما باید تلاش کنید تا اپلیکیشنی که ایجاد میکنید به طور صحیح و کامل برای کاربران کار کند. طبق آمار بدست آمده  کمتر از ۵ درصد کاربران به ندرت مقادیر پیش فرض یک اپلیکیشن را (حتی اگر موارد انتخابی هم وجود داشته باشد) تغییر میدهند. به عنوان در یک بررسی از تنظیمات کاربری افراد در فیسبوک، مشخص شده است که کاربران معمولا فرض میکنند که بالاترین privacy (حریم خصوصی)  برای آنها توسط سازنده در تنظیمات در نظر گرفته شده است. در صورت تمایل به اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله انگلیسی زیر در بخش مقالات مراجعه نمایید:

Analyzing Facebook Privacy Settings: User Expectations vs. Reality

در هنگام اعمال تنظیمات پیش فرض برای اپلیکیشن خود،تحقیق کنید تا متوجه شوید که افراد چطور از محصول شما استفاده میکنند. و تنها به پرسیدن سوال ازآنها بسنده نکنید و سعی کنید با بررسی دقیق بهترین تنظیمات  برای کاربران را کشف نمایید و آنها را اعمال کنید.مثلا برای داشتن یک تنظیم امن و مفید در یک ادیتور، بهتر است گزینه ذخیره اتوماتیک فعال باشد.

تنظیمات پیش فرض در اپلیکیشن ها

 

کاربران را از تنظیمات پیش فرض آگاه نمایید و به آنها اطلاع دهید که چه طور میتوانند آنها را تغییر دهند.

 

آگاه کردن کاربر از نحوه تغییر تنظیمات

دوپرو فرصت جمع سپاری را برای طراحان و کارفرما ها ایجاد کرده تا بتوانند با رضایت بیشتری همکاری کنند و از خلاقیت خود نهایت بهره مندی را داشته باشند.

در صورتی که  به انجام پروژه طراحی گرافیکی و هر نوع طراحی حرفه ای دیگر برای کسب و کارتان نیاز دارید میتوانید آن را درسایت  دوپرو ثبت نمایید تا طراحان زیادی برای شما طرح بزنند و شما از بین آنها طرحی که میپسندید را انتخاب نمایید.
لینک ثبت پروژه : ثبت پروژه جمع سپاری طراحی

لیست طراحان :  مشاهده طراحان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.