شما اینجا هستید: خانه » تفاوت ui با ux » تفاوت تجربه کاربری(UX) و رابط کاربری (UI)

تفاوت تجربه کاربری(UX) و رابط کاربری (UI)

در بسیاری از اگهی های استخدامی مشاهده می شود که سازمان ها برای استخدام طراح رابط کاربری (ui) به دنبال فردی هستند که به اصول طراح تجربه کاربری (ux) نیز مسلط باشد تا علاوه بر مهارت برنامه نویسی بتواند وایرفریم های مناسبی نیز تولید کرده و همچنین علاوه بر تناسب رنگ و المان های بصری محیط، به کاربرد پذیر بودن آن نیز توجه کند.

این تصور از طراح رابط کاربری (UI) و طراح تجربه کاربری (UX) اشتباه است برای تفکیک بهتر این دو سمت به تعریف هرکدام می پردازیم.

تفاوت تجربه کاربری(UX) و رابط کاربری (UI)

 

 

طراح (UI)

طراح رابط کاربری(UI) به فردی اطلاق میشود که دارای دانش برنامه نویسی بوده و بتواند طرحی که در کاغذ و یا محیط های گرافیکی مانند فتوشاپ تولید شده را در صفحات وب ایجاد کند، معمولا افرادی که دارای مهارت برنامه نویسی UI هستند به المان های بصری مانند روانشناسی رنگها و.. نیز علاقه مندند و می توانند صفحات وبی زیبا تولید کنند.


طراح  (UX)

طراح تجربه کاربری (UX) به فردی اطلاق می شود که اهداف سازمان را شناسایی کرده و از طرف دیگر می تواند رفتار کاربر را تحلیل کند و به این ترتیب المان های محیط را طوری در راستای اهداف سازمان کنار هم قرار دهد تا کاربر نیز هنگام استفاد از محیط دچار سردرگمی نشود، داشتن دانش برنامه نویسی برای این شخص الزامی نیست. اما برای اینکه بتواند با اعضای فنی تیم ارتباط برقرار کند نیاز است .

حتی این فرد میتواند منظور خود را با کشیدن طرحی روی کاغذ به طراح رابط کاربری برساند و درک عمیقی از محیط های گرافیکی نداشته باشد.

حالا که تعریف این دو را دانستیم مثال پست قبلی را بار دیگر مرور میکنیم(به پست قبلی یعنی ux چیست مراجعه کنید) فرض کنید فروشگاهی که آن را شرح دادیم بسیار مجلل طراحی شده باشد شامل سالن های بزرگ قفسه های منظم و مرتب و دیوارهایی با ترکیب رنگ های مناسب اما هیچ کدام از این ها باعث نمی شود مشتری که تجربه بدی از خرید در این فروشگاه داشته بار دیگر تجربه بد خود را تکرار کند و زمان زبادی را برای خرید کردن در این فروشگاه از دست بدهد.

این اهمیت وجود طراح تجربه کاربری در کنار طراح رابط کاربری استاما معیارهای انتخاب یک طراح تجربه کاربری مناسب چیست و چگونه تشخیص دهیم فرد متقاضی دارای صلاحیت کافی برای این سمت می باشد یا خیر؟! در پست بعدی به این موضوع خواهیم پرداخت.

دوپرو(DoPro) پل ارتباطی بین طراحان و کارفرمایان، برای شناخت و معرفی توانمندی های برتر

 

 

دوپرو فرصت جمع سپاری را برای طراحان و کارفرما ها ایجاد کرده تا بتوانند با رضایت بیشتری همکاری کنند و از خلاقیت خود نهایت بهره مندی را داشته باشند.

در صورتی که  به انجام پروژه طراحی گرافیکی   و هر نوع طراحی حرفه ای دیگر برای کسب و کارتان نیاز دارید میتوانید آن را درسایت  دوپرو ثبت نمایید تا طراحان زیادی برای شما طرح بزنند و شما از بین آنها طرحی که میپسندید را انتخاب نمایید.
لینک ثبت پروژه : ثبت پروژه جمع سپاری طراحی

لیست طراحان :  مشاهده طراحان