شما اینجا هستید: خانه » آموزش ux » مفهوم تجربه کاربری به زبان ساده

مفهوم تجربه کاربری به زبان ساده

تجربه کاربری یا ux به معنای قرار گیری صحیح المان ها در یک محیط می باشد تا کاربر هنگام استفاده از محصول تجربه خوش آیندی داشته باشد و این تجربه دلپذیر باردیگر او را به استفاده از محصول ترغیب کند کاربران به دنبال سریع ترین و امن ترین مسیر برای رسیدن به هدف هستند و تنها زمانی به استفاده مجدد از محصول ترغیب می شوند که مجبور به بخاطر سپردن روش استفاده از محصول نشوند.

طراح تجربه کاربری (ux) چیست
در یک جمله می توان گفت اگر محصول با این فرض که تمامی کاربران هدف از بهره هوشی کمی برای بخاطر سپردن مسیرها برخوردار هستند طراحی شود و المان های مورد نیاز کاربر را به درستی پیش بینی کرده و در دسترس او قرار دهد تا کاربر سریع به هدف خود در محصول برسد از نظر تجربه کاربری بهینه است.
برخلاف تصور اغلب افراد تجربه کاربری فقط مربوط به محصولات نرم افزاری نمی شود و هر محصولی که با کاربر در ارتباط است با اهمیت دادن به تجربه کاربری می تواند میزان موفقیت خود را چندین برابر افزایش دهد..

 تاثیر تجربه کاربری در جذب مشتری

به عنوان مثالی کاربردی از تاثیر تجربه کاربری در جذب مشتری میتوان فروشگاهی را تصور کرد که وقتی وارد آن می شوید ابتدا قفسه هایی شامل مواد غذایی می بینید که ممکن است هر مشتری در طول یک ماه یکبار به خرید آن نیاز پیدا کند مثل بسته های بزرگ گوشت و برنج و..اگر خواستار مواد غذایی باشید که در طول یک ماه چند بار به خرید آن نیاز پیدا می کنید مثل شیر و پنیر و کره و.. مجبور خواهید شد تمام قفسه های جلویی را رد کنید تا به هدف خود برسید و حالا حالتی را تصور کنید که قفسه های که شامل مواد غذایی صبحانه هست با فاصله زیادی از هم چیده شده باشد.

پس در چنین فروشگاهی شما برای تامین مواد غذایی صبحانه که حداقل ۲بار در طول هفته انجام می شود مجبور خواهید بود چندین بار تمام محوطه فروشگاه را طی کنید و علاوه بر این جای هر محصول را به خاطر بسپارید تا در مراجعات بعدی زمان کمتری برای پیدا کردن محصول طی کنید.
در نتیجه طولانی شدن زمان خرید برای شما تجربه بدی به وجود می آورد و در مراجعات بعدی به فروشگاه مردد خواهید شد و سعی می کنید مواد غذایی خود را از فروشگاه دیگری تامین کنید این موضوع قطعا بر سایر مشتریان فروشگاه نیز تاثیر میگذارد و این یعنی شکست فروشگاه به علت عدم توجه به تجربه کاربری
دوپرو(DoPro) پل ارتباطی بین طراحان و کارفرمایان، برای شناخت و معرفی توانمندی های برتر

دوپرو فرصت جمع سپاری را برای طراحان و کارفرما ها ایجاد کرده تا بتوانند با رضایت بیشتری همکاری کنند و از خلاقیت خود نهایت بهره مندی را داشته باشند.

در صورتی که  به انجام پروژه طراحی گرافیکی   و هر نوع طراحی حرفه ای دیگر برای کسب و کارتان نیاز دارید میتوانید آن را درسایت  دوپرو ثبت نمایید تا طراحان زیادی برای شما طرح بزنند و شما از بین آنها طرحی که میپسندید را انتخاب نمایید.
لینک ثبت پروژه : ثبت پروژه جمع سپاری طراحی

لیست طراحان :  مشاهده طراحان