شما اینجا هستید: خانه » آموزش ux » تاثیرات اسکرول بی نهایت بر طراحی تجربه کاربری

تاثیرات اسکرول بی نهایت بر طراحی تجربه کاربری

اسکرول بی نهایت (infinite scroll) یک الگوی طراحی است، بطوریکه هر بار از طریق آن حجمی از داده های موجود در پایگاه داده بازیابی شده و برای نمایش اطلاعات به کاربردر صفحه نشان داده خواهد شد.مانند خیلی از الگوهای طراحی، اسکرول بی نهایت نیز میتواند دارای مزایا و یا معایب باشد. که به شرح هر یک از آنها میپردازیم:

مزایا

• شانس بیشتری برای حفظ کاربران خود خواهید داشت. زیرا آنها هیچ اقدامی جز اسکرول کردن نباید انجام دهند.
• در این حالت هیچ نیازی به راهنمایی کردن کاربرها نمیباشد زیرا اگر درحال مطالعه یک صفحه باشند، ما این اطمینان را داریم که آنها میدانند چطور با اسکرول کردن به سایر بخش های صفحه دسترسی پیدا کنند.
• عادت های مطالعاتی کاربران تا حد زیادی با اسکرول بی نهایت سازگار خواهد بود.
• وقتی از اسکرول بی نهایت درست استفاده شود، navigation بهبود پیدا میکند، قابلیت دسترسی پذیری افزایش پیدا میکند، و همچنین برای Seo سایت مناسب است.
• در لینک زیر مقاله مناسبی در رابطه با تاثیر اسکرول بی نهایت بر روی سئو سایت میتوانید مطالعه کنید http://www.sitepoint.com/seo-friendly-infinite-scroll/
• پلاگین های جی کوئری زیادی برای پیاده سازی ساده آن وجود دارد.
• سرعت load شدن اطلاعات در یک صفحه بسیار افزایش پیدا خواهد کرد.
مثال :facebook.com

effect of infinitive scroll in facebook.com

اسکرول بی نهایت (infinite scroll) در فیسبوک به خوبی پیاده سازی شده است و کاملا واضح است که کاربران به صورت ناخودآگاه یادگرفته اند که چطور با اسکرول رفتار کنند. به عنوان مثال ما بر حسب تجربه میدانیم که اگر ما به موردی در newsfeed برخورد کنیم که بعدا بخواهم مجددا آن را مطالعه کنیم و به آن دسترسی داشته باشیم، میتوانیم خودمان آن را share کنیم تا بعدا به راحتی در newsfeed های خودمان به آن دسترسی داشته باشیم.

معایب

• در این حالت اپلیکیشن نیاز دارد که به طور پیوسته منتظر رویداد اسکرول کردن باشد.و در صورتی که این عمل به درستی اجرا نشود ممکن است بر روی کارایی اپلیکیشن و حتی عملکرد CPU تاثیر بگذارد.
• رفتن به یک لینک در یک صفحه ای که دارای اسکرول بی نهایت است و سپس تلاش مجدد برای بازگشت به همان نقطه در صفحه اصلی بسیار دشوار است. زیرا استفاده از دکمه بازگشت در مرورگر به طور کلی موقعیت اسکرول در صفحه را reset میکند. و اسکرول مجددا در بالای صفحه قرار خواهد گرفت.
• اگر شما از یک اسکرول نامحدود در یک صفحه طولانی استفاده کنید، شما به طور مداوم درحال بارگزاری محتوای بیشتر در یک حافظه هستید.و بسته به اینکه صفحه شما چطور ساخته شده است این میتواند بر روی کارایی صفحه تاثیر بگذارد.
• کاربران میدانند footer مکانی است که آنجا میتوانند لینک های مهم سایت را پیدا کنند. اما در سایتهایی با اسکرول نامحدود به علت اینکه محتوا و اطلاعات یکباره بارگزاری نمیشوند، افراد با مفهوم footer سایت به درستی روبرو نمیشوند.
مثال : Photopin.com

effect of scroll in photopin.com

Photopin از اسکرول نامحدود به درستی استفاده نکرده است.این سایت یک موتور جستجویی را برای کاربران فراهم میکند تا بتوانند یک تصویر و یا یک مجموعه ای از تصاویر را جستجو کنند.اما امکان بوک مارک کردن یک تصویر وجود ندارد. بناربراین زمانی که یک کاربر از دکمه back برای بازگشت استفاده میکند، باید مجددا جستجوی خود را انجام دهد.

 

دوپرو فرصت جمع سپاری را برای طراحان و کارفرما ها ایجاد کرده تا بتوانند با رضایت بیشتری همکاری کنند و از خلاقیت خود نهایت بهره مندی را داشته باشند.

در صورتی که  به انجام پروژه طراحی گرافیکی و هر نوع طراحی حرفه ای دیگر برای کسب و کارتان نیاز دارید میتوانید آن را درسایت  دوپرو ثبت نمایید تا طراحان زیادی برای شما طرح بزنند و شما از بین آنها طرحی که میپسندید را انتخاب نمایید.
لینک ثبت پروژه : ثبت پروژه جمع سپاری طراحی

لیست طراحان :  مشاهده طراحان