شما اینجا هستید: خانه » چاپ » همه چیزهایی که باید در مورد چاپ پروژه های طراحی بدانید

همه چیزهایی که باید در مورد چاپ پروژه های طراحی بدانید

چاپ پروژه های طراحی یکی از موثرترین بخش های انجام وبه اتمام رساندن یک طراحی گرافیک است ،البته در نگاه اول ممکن چندان حائز اهمیت به نظر نرسد اما مطمئنا برای یک طراحی گرافیک عالی باید چاپ پروژه نیز به خوبی صورت بگیرد در ادامه مهمترین نکات در چاپ پروژه های گرافیکی را با هم بررسی می کنیم.

سوالات قبل از شروع به چاپ

تعدادی از سوالات قبل از اینکه بخواهید پروژه را چاپ کنید وجود دارد که باید توسط طراح گرافیک و مشتری بیان شود که مطرح کردن آن ها به شما در تعیین مشخصات چاپ کمک می کند در اینجا مهمترین سوالاتی است که قبل از آغاز روند چاپ، باید بپرسیدرا آورده ایم:

  • مخاطب این قطعه چاپی چه کسی است؟
  • چه نوع پیامی را به وسیله پروژه تان می خواهید منتقل کنید؟
  • مدت زمان استفاده از طراحی تان چقدراست؟
  • بودجه شما برای چاپ این طراحی چقدر است؟
  • این طراحی چگونه و کجا استفاده می شود؟
  • اثر چاپی شما به چه شکلی توزیع می شود؟
  • چه تعداد از اثر شما چاپ خواهدشد؟

پاسخ دادن به این سؤالات به شما ایده خوبی از آنچه شما برای چاپ نیاز دارید می دهد.

طراحی وچاپ مجلات

زیبایی و کارایی: مشخصات زیبایی شناسی وکاربردی

 

پس از اینکه سوالات بالا پاسخ داده شدند دیگر نوبت تعیین جزئیات و مشخصات اثر چاپی شماست.در ادامه جزئیات چند اثر ذکر می شود که می تواند برای شما هم الهام بخش باشد.

اگر پروژه شما یک بروشور برای اجاره اتاق های یک هتل است ، یک کاغذ با پوشش براق ونیم یا تمام گلاسه می تواند  برای زیبایی اثر شما کافی باشد. به طور مشابه، اگر طرح چاپی شما قراراست یک بار استفاده شود، مثلا برای لیست زمان بندی یک سمینار بازاریابی سه ساعته،لزومی ندارد چاپ گران بهایی را برای آن به کار ببرید،همچنین زمانی که خواستید برای سمینار سال آینده دوباره برای همان افراد کارت پستال بفرستید باید دقت کنید که نوع چاپی که استفاده می کنید نفیس تر و وزن کاغذتان سنگین تر باشد زیرا یک کارت پستال ممکن است مدت بیشتری دراستفاده مخاطب باشد.

بادر نظر گرفتن دو ویژگی زیبایی و کاربردچاپ می توانیدطراحی چاپی خود را متناسب با نیاز پروژه طراحی کنید ودر کنار آن کیفیت بالاتر،صرفه جویی درهزینه و درکل کیفیت بهتری از کارتان را به نمایش بگذارید.

طراحی شمابه چاپ دیجیتال نیازدارد و یاافست؟

 

روز به روز،دستگاه های چاپ پیشرفت می کنندتا بتوانند هزینه پروژه های چاپی را بهتر تعیین کنند.بنابراین اولین سوال این است که پس از برآورد هزینه وزمان وکیفیت چاپ دوحالت افست ودیجیتال شما کدام یک را انتخاب می کنید.

هزینه چاپ دیجیتال در تعداد مختلف ثابت است و زمان چاپ آن نیز کوتاه است(زیرا مراحلی مثل لیتوگرافی درآن حذف می شود) اما برخلاف آن در چاپ افست چون از پلیت های چاپ استفاده می شود می شود هزینه چاپ در تعداد پایین بیشتر است و هرچقدر تیراژ بالاتر برود هزینه تمام شده برای هر صفحه شما پایین تر می آید بنابراین می توان گفت چاپ دیجیتال در تعداد پایین مقرون به صرفه تراست یکی دیگر از مزیت های چاپ دیجیتال به نسبت افست امکان تغییر تصاویر وطراحی صفحه در هر برگ است درحالی که در روش افست برای به صرفه بود همه صفحات باید به یک شکل چاپ بشود.

و درنهایت اینکه کیفیت چاپ افست به نسبت دیجیتال بهتر است ورنگها معمولا زنده تر وشاداب تر چاپ می شوندوبرشهایی که در چاپ افست انجام می گیرد معمولا (بسته به نوع کاراپراتور)دقیق تر ومرتب تر از چاپ دیجیتال است.

تصمیم گیری در موردنوع کاغذ

به طورکلی کاغذهای چاپ به دودسته پوشش دار وبدون پوشش تقسیم می شوند.صفحات کاغذپوشش دار واصطلاحا گلاسه برای برای پوشاندن جزئیات و کنتراست در عکس ها مناسب تر هستند اما کاغذهایبدون پوشش(اصطلاحا تحریری) به مراتب خواناتر از گلاسه  هستند، زیرا آنها انعکاس نور ندارند.

 

نکته ی دیگری که در انتخاب نوع کاغذاهمیت دارد وزن آن است که به طور معمول برای هرنوع از چاپ استاندارد های خاصی در نظر گرفته شده است مثلا یک کارت پستال و پوستر بازرگانی و… باید ضخیم تر از یک کاغذ معمولی و در بازه ی استاندارد تعیین شده باشد .

طراحی وچاپ

نوع جوهر

 

این که آیا یک پروژه در رنگ های(Pantone Matching System(PMS یا CMYK چاپ می شود یا خیر، وابسته به  تصمیم گیری دیجیتال و چاپ افست شماست. تمام کارهای دیجیتال CMYK چاپ شده می شوند،  وکارهای افست می تواند انواع مختلفی داشته باشد:  CMYK،  PMS، یا ترکیبی از آنها.

البته در مواردی ممکن است نوع خاصی از جوهر برای یک پروژه معین مشخص شود مانند جوهر های مقاوم در برابر حرارت؛ فلورسنت و…

همه اینها را با هم جمع می کنیم: گزینه های صحافی

 

اگر طرح چاپی شما یک بروشور یا مجله باشد، باید درباره نوع صحافی خود فکر کنید. به طورکلی به دوشکل برگه های مجلات (در انواع مختلف)چاپ می شوند :برگه تاشده و یا برگه به اندازه کتاب.

برای یک کار کتاب، طراح باید تصمیم بگیرد که برای کارخود از جلد سخت ویا نرم استفاده می کند برای پروژه های طراحی بروشور هم تنوع بالایی از ضخامت ونوع کاغذ وجود دارد که طراح باید براساس سبک و نیاز خود آن هارا تعیین نماید.

طراحی مجله

آخرین مرحله: اضافه کردن تزئینات

در این مرحله بهتراست ظرافت های طراحی خود را به کارتان اضافه کنید این تزیینات می تواند طرح های ریزی باشد که خودتان آن ها را به کارنهایی اضافه می کنید تا به مخاطب یادآوری کنید که پروژه شما فراتر از چاپ جوهر روی کاغذ است.

 

 

 

ما مشخصات اصلی برای چاپ یک پروژه مورد بررسی قرار دادیم، اما هنوز مشخصات دیگری نیزوجود دارد که نیاز به توجه دارد مانند اندازه تراز برای قطعات چاپ شده.سعی کنید هر کدام از مشخصه ها را بیاموزید و درمراحل ابتدایی کارتان آن هارا تعیین کنید طراحی کنید.

واگر به  طراحی گرافیک برای شرکت وکسب وکار نیاز دارید،می توانید با جامعه طراحان حرفه ای  دوپرو در ارتباط باشید و پروژه های طراحی لوگو ،طراحی سایت ،طراحی کارت ویزیت و…را به صورت مستقیم و یا جمع سپاری ثبت نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.