شما اینجا هستید: خانه » آموزش ux » ۵تاثیر فضاهای خالی بر بهبود تجربه کاربری

۵تاثیر فضاهای خالی بر بهبود تجربه کاربری

فضای سفید چیست؟

فضاهای خالی به بخش هایی از صفحه اشاره میکنند که فاقد متن و گرافیک هستند. و در واقع خالی از المان میباشند.همچنین میزان انبوه و تراکم در یک صفحه را مشخص میکنند و شامل فاصله بین خطوط، اندازه حاشیه ها و میزان ضخامت و نازکی فونت ها و… می شود.در طراحی وب، فضاهای سفید میتوانند به شیوه های متفاوتی تعریف شوند. و الزاما محدود به رنگ سفید نیستند آنها میتوانند یک ساختار مفهومی را برای محتوا به وجود آورند و کاربران را هدایت کنند اما خودشان به تنهایی توجهی را جلب نمیکنند.

۱فضای سفید طراحی شما را کاربردپذیر میکند.

فضاهای سفید در طراحی موجب میشوند که طرح شما کاربردپذیر شود.که این برای یک سایت موفق، بسیار مهم و اساسی است. بنابراین پیش از هر چیز توجه کنید چه افرادی سایت شما را مشاهده میکنند؟ و هنگام مشاهده سایت چه فعالیتهایی و با چه هدفی انجام میدهند؟هنگامی که شما یک طرح مشخص و هدفمند داشته باشید، آنگاه میتوانید از فضاهای خالی بطور موثر استفاده کنید تا کاربرانتان را از طریق سایت خود هدایت کنید و آنها را در یافتن چیزی که به دنبال آن هستند راهنمایی کنید.در تصویر زیر واضح است که عکس کیف بسیار با اهمیت است. و به دنبال آن نام ، توضیحات و قیمت محصول قرار گرفته است.

 

۲-فضاهای خالی محتوای شما را خواناتر میکنند

کلید موثر در کاربردپذیری یک سایت، خوانا بودن محتوای آن میباشد. و خوانایی متن به عوامل زیادی از جمله نوع فونت، سایز و رنگ آن، ساختار متن و بخش های highlight شده از آن، تصاویر مورد استفاده، و نحوه تعیین عناوین و …  بستگی خواهد داشت. فضاهای خالی نقش مهمی را در خوانایی ایفا میکنند. زیرا یک متن و عناصر آن را نظم دهی میکنند و همچنین فاصله بین خطوط ، پاراگرافها و حتی کلمات را تعیین میکنند تا راحتتر مورد توجه قرار گیرند. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم یک فضای خالی نیازی نیست که حتما سفید باشد.به عنوان مثال در تصویر زیر فضاهای خالی مشکی تاثیر به سزایی را بر روی خوانایی داشته اند.

۵ تاثیر فضاهای خالی بر بهبود تجربه کاربری

۳-فضای خالی به بازدیدکنندگان آرامش ذهنی می دهد.

از طریق مطالعه وب سایتها، اطلاعاتی زیادی منتقل میشود که گاهی اوقات خسته کننده است و افراد میخواهند چند لحظه استراحت ذهنی داشته باشند. فضاهای خالی این فرصت را برای آنها ایجاد میکنند. زیرا موجب تمرکز بر روی اجزای کلیدی و اصلی میشوند. و در نتیجه یک تاثیر آرامش بخش دارند.به عنوان مثال Dropbox یک نمونه صفحه طراحی شده به صورت مینیمال  و ساده است که هیچ درهم برهمی ندارد و بازدیدکنندگان را گیج نمیکند. و تنها با اسکرول کردن به سمت پایین شما اطلاعات بسیار زیادی را دریافت خواهید کرد. در نتیجه تنها زمانی که کاربر تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر باشدمیتواند آنها را دریافت کند.

۵ تاثیر فضاهای خالی بر بهبود تجربه کاربری

۴ -فضاهای خالی باعث مدرن شدن طرح می شود

امروزه مینیمال بودن یک سبک جدید برای سایت ها محسوب میشود و سایتهایی که فضاهای خالی مناسب به کار می برند از نظر طراحی بسیار حرفه­ ای به نظر میرسند.در سایت های تجاری، تخصیص فضای اضافی به محصولات، حس بهتری را از لحاظ بصری به کاربران میدهد. و موجب توجه و تمرکز بیشتر به یک محصول خواهد شد.مثلا در تصویر زیر هنگامی که homepage را باز میکنید،  عکس محصول در مرکز توجه قرار میگیرد. و یک متن نیز همراه با تصویر وجود دارد. و در نتیجه دارای یک طراحی بسیار متعادل است که اصلا خالی بنظر نمیرسد.

۵ تاثیر فضاهای خالی بر بهبود تجربه کاربری

 

۵-فضای خالی طراحی شما را عاطفی تر میکند.

فضای خالی میتواند یک حس عاطفی خوبی را به طراحی شما اضافه کند. و میتواند هر رنگ، شکل و یا الگویی را داشته باشد. مثلا تصاویر و رنگ های پس زمینه تاثیر عاطفی زیادی را به کاربر منتقل میکنند. همچنین استفاده از افکت، گرادیان و یا الگوها موجب افزایش هیجان میشوند. بجای اینکه فضای خالی را به عنوان فضای باقی مانده از صفحه در نظر بگیرید، باید پس از قرار دادن محتوای خود ببینید این فضا چگونه بر روی سایر عناصر باقی مانده تاثیر خواهد گذاشت.همانطور که در تصویر مشاهده میکنید در سایت از فضای خالی زیادی به صورت منسجم استفاده شده است و سریع توجه را جذب میکند. و همچنین توجه کاربر را روی مفعوم آلمان های صورت جذب می کند. استفاده از رنگ گرم در پس زمینه نیز  باعث تمرکز بیشتر خواهد شد.

۵ تاثیر فضاهای خالی بر بهبود تجربه کاربری

 

 

دوپرو فرصت جمع سپاری را برای طراحان و کارفرما ها ایجاد کرده تا بتوانند با رضایت بیشتری همکاری کنند و از خلاقیت خود نهایت بهره مندی را داشته باشند.

در صورتی که  به انجام پروژه طراحی گرافیکی سایت  و هر نوع طراحی حرفه ای دیگر برای کسب و کارتان نیاز دارید میتوانید آن را درسایت  دوپرو ثبت نمایید تا طراحان زیادی برای شما طرح بزنند و شما از بین آنها طرحی که میپسندید را انتخاب نمایید.
لینک ثبت پروژه : ثبت پروژه طراحی گرافیک سایت

لیست طراحان :  مشاهده طراحان