شما اینجا هستید: خانه » کسب و کار » تفاوت بین UI designer و UX designer و Web developer و Web designer

تفاوت بین UI designer و UX designer و Web developer و Web designer

تفاوت بین طراحی وب و توسعه وب چیست؟ و چه فرقی بین UI و UX وجود دارد؟ این تقسیم بندی به چه منظوری است؟ و چرا اینقدر لغات متفاوت در در نظر گرفته شده است؟

اگر شما آشنایی چندانی با مباحث حوزه طراحی سایت نداشته باشید ممکن است اصطلاحات تخصصی که در این زمینه وجود دارد برای شما مثل لغات یک زبان خارجی بیگانه  باشد. اما اگر دارای یک کسب و کار هستید برای پیش رفتن کارتان قطعا نیاز دارید تا با افرادی که در حوزه طراحی سایت و اپلیکیشن حرفه ای هستند در تعامل باشید. و اگر می خواهید یک وب سایت یا اپلیکیشن موفق باشید، ممکن است به یک فرد متخصص نیاز پیدا کنید تا شبیه یک مترجم به شما در آشنایی با این اصطلاحات و ارتباط با طراحان سایت و اپلیکیشن راهنمایی کند.

در این مقاله قصد داریم تا حدی شما را با این مفاهیم و اصطلاحات آشنا کنیم. و چهار مورد از پیچیده ترین مفاهیم در این حوزه و فناوری را توضیح میدهیم:  UI، UX، طراحی وب  (web design) و توسعه وب (web development).

اگر اولین وب سایت مورد نیاز خود را برای کسب و کارتان طراحی کرده اید پس از خواندن این مطلب، نه تنها بدانید که هر فیلد چه کاری انجام می دهد، بلکه همچنین باید بدانید به کدامیک از این تخصص ها نیاز دارید که جهت پیش بردن کارتان بیشترین تمرکز را داشته باشد.

web designer

با توضیح برخی از تعاریف اساسی شروع کنیم تا سردرگمی اولیه شما را کاهش دهد و هر کدام از زمینه ها را به طور مجزا تعریف می کنیم:

Web design

دسته بندی گسترده ای است که شامل تمام موارد مرتبط به طراحی بصری و قابلیت های کاربردپذیری هنگام استفاده از وب سایت میباشد.طراحی UI و UX، همراه با بسیاری از زمینه های دیگر، به عنوان زیر شاخه طراحی وب در نظر گرفته میشوند.

Web development

بخش فنی ایجاد یک وب سایت، تمرکز بر روی کدنویسی آن است.  توسعه وب (web development)بیشتر به “front-end” و “back-end” تقسیم می شود.

User Interface)UI)

یک نوع تخصص از طراحی وب (web design) است که رفتار کاربران را هنگامی که با سایت و یا اپلیکیشن در تعامل هستند (مانند کار با دکمه ها ، منوها و…) کنترل میکند.

User Experience)UX)

یکی دیگر از تخصص های طراحی وب(web design) است، که با احساسات کاربر در هنگام استفاده از سایت یا برنامه سر وکار دارد. طراحی UX بسیاری از حوزه ها را شامل میشود و آنها را از منظر کاربر مشاهده می کند.

همانطور که میبینید هیچ یک از این تخصص ها منحصر به فرد نیست و بین تمامی آنها همپوشانی وجود دارد.طراحی و توسعه وب همانند دو طرف یک سکه هستند.طراحی UI بر طراحی UX تأثیر می گذارد و توسعه وب از همه آنها پشتیبانی می کند. و باید توجه داشت که هر فیلد چه وظایفی را کنترل میکند و اینکه چطور هر یک از این حوزه ها به یک مساله یکسان از منظر متفاوت و تخصصی خودشان نگاه میکنند.

به عنوان مثال میتوانیم موضوع رایجی مانند زمان بارگذاری که مساله ای مشترک برای تمامی وب سایت ها است در نظر بگیریم(چگونه هر یک از عناصر باید بارگذاری شوند) :

Web design

اگر زمان بارگذاری صفحه ای بیش از اندازه طول بکشد علت آن این است که یا دارای محتوای بسیار زیادی است و عناصر به کار گرفته شده در ساختار آن بیش از حد سنگین است.برای بهبود این مساله و کم کردن زمان لود شدن صفحه میتوان مثلا فایلهای تصایر را به صورت فشرده به کار گرفت و و اجزای اضافی و غیر ضروری موجود در صفحه را حذف کرد.

Web development

برای بارگذاری محتویات صفحه به صورت سریعتر، میتوان فایل css و js به کار گرفته شده در کدهای طراحی سایت را به صورت فشرده به کار گرفت.

UI

طراحی باید تا حد امکان واکنشگرا یا ریسپانسیو باشد.بنابراین رابط کاربری باید به اندازه کافی ساده باشد تا بتواند سریعتر با کاربر در تعامل باشد.

UX

با هر ثانیه ای که به زمان بارگذاری اضافه میشود ممکن است کاربر پس از چند ثانیه صفحه را ببندد و سایت را ترک کند.بنابراین قبل از هر چیزی باید زمان لود شدن صفحه لندینگ پیج و صفحه اصلی سایت را کاهش داد.

برای صحیح پیش رفتن کسب و کارتان شما باید فرد یا افرادی که دارای تخصص های مورد نیازتان هستند را استخدام نمایید و برای این منظور هم باید قبل از هر چیزی سایت و اپلیکیشن تان را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهید تا متوجه شوید به کدام یک از این حوزه ها برای کسب و کارتان نیاز دارید. و چون اغلب با محدودیت های بودجه مواجه هستید باید بتوانید یک زمینه ای را که بیش از بقیه به آن نیاز دارید انتخاب کنید و فردی را با آن تخصص استخدام کنید.

گاهی اوقات ممکن است شما کسی را پیدا کنید که ادعا می کند تمام این کارها را میتواند انجام دهد:

مثلا ممکن است بعضی از طراحان تا حدی توانایی کدنویسی هم داشته باشند بنابراین در صورتی که سایت شما بسیار ساده باشد و نیاز به کدنویسی پیچیده نداشته باشد. در این مواقع میتوانید از چنین افرادی برای پیش بردن کارتان استفاده نمایید.

مهارت های طراحان UI همپوشانی زیادی با مهارت های طراحان وب دارد، بنابراین در بعضی از موارد نیز میتوانید چنین افرادی را استخدام کنید. و از طرف دیگرUI کارها به UX  کارها هم متصل هستند.(با وجود اینکه هر دو زیر شاخه مجزایی میباشند).UX کارها اغلب دارای تخصص دیگری که خارج از حوزه طراحی است، به نام (مدیریت محصول) هستند.

استخدام افراد به چنین حالتی که یک شخص دارای چندین تخصص و وظیفه از نوع متفاوت در شرکت باشد می توانند در صرفه جویی در مخارج مفید باشد، اما باید به یاد داشته باشید که چنین افرادی ممکن است اصول اولیه چندین زمینه را بشناسند، اما احتمالا تنها در یکی از آنها نسبت به دیگری متخصص هستند.

شما همچنین باید بین حوزه های وب سایت و اپلیکیشن ها و برنامه های دسکتاپ و موبایل تمایز ایجاد کنید.

هر شخصی دارای تخصص خاص خود است. برخی از توسعه دهندگان دارای تجربه بیشتر در ساخت وب سایت و بعضی در ساخت اپلیکیشن دارند.بنابراین اگر شما برای یک پروژه فرد خاصی را استخدام میکنید، مطمئن شوید که این شخص بتواند تمام جزئیات مورد نیاز برای انجام وظایف را بر عهده بگیرد.

 

دوپرو فرصت جمع سپاری را برای طراحان و کارفرما ها ایجاد کرده تا بتوانند با رضایت بیشتری همکاری کنند و از خلاقیت خود نهایت بهره مندی را داشته باشند.

در صورتی که  به انجام پروژه طراحی گرافیکی   و هر نوع طراحی حرفه ای دیگر برای کسب و کارتان نیاز دارید میتوانید آن را درسایت  دوپرو ثبت نمایید تا طراحان زیادی برای شما طرح بزنند و شما از بین آنها طرحی که میپسندید را انتخاب نمایید.
لینک ثبت پروژه : ثبت پروژه جمع سپاری طراحی

لیست طراحان :  مشاهده طراحان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.