شما اینجا هستید: خانه » تجربه کاربری (UX) » مفهوم انواع نوتیفیکیشن ها در اپلیکیشن های موبایل

مفهوم انواع نوتیفیکیشن ها در اپلیکیشن های موبایل

اعلانها میتوانند به عنوان reminder عمل کنند (مثلا زمانی که قرار است برنامه تقویم تان درباره یک رویداد مهم به شما اطلاع دهد).و میتوانند نقش مهمی را برای یادآوری به کاربر جهت بازگشت و استفاده مجدد از اپلیکیشن داشته باشند.

به عنوان مثال، اپلیکیشن های تجارت الکترونیک برای به اشتراک گذاشتن آخرین ارائه های خود با کاربرانشان از ارسال push notification به آنها استفاده میکنند. طراحان محصول می دانند که اطلاع رسانی ها باید کاملا مرتبط باشند و همچنین در زمان مناسب و سروقت ارسال شوند.

در این مقاله قصد داریم در رابطه با چند تا مفاهیم اعلان ها که یکی از ابزارهای جهانی در تجربه کاربری تلفن همراه هستند صحبت کنیم.

۱- اعلان در رابطه با  قفل شدن صفحه و زمان بندی روزانه

ایجاد یک نوتیفیکیشن کارآمد برای صفحه قفل بسیار مشکل است. زیرا هدف تنها ایجاد یک ایجاد یک ایجاد یک بک گراند اولیه نیست و باید حداکثر ارزش را برای کاربران فراهم کند. در مثال زیر مشاهده میکنید که برای دیدن اطلاعات خاص در مورد رویدادها نیازی به جا به جا شدن بین برنامه ها نیست. کاربران می توانند برنامه های روزانه را به شکل اسلاید مشاهده کنند و اطلاعات خاصی در مورد فعالیت هایشان ببینند. هنگامی که تمام اطلاعات مورد نیاز در یک نگاه در دسترس کاربران قرار گیرد به آنها حس راحتی بیشتری را منتقل خواهد کرد.

Lock Screen Notifications

۲- سفارشی کردن تنظیمات اعلان ها

آیا تا به حال به تعداد اعلان هایی که از برنامه های مختلف به طور روزانه دریافت می کنید توجه کرده اید؟ چقدر از این اطلاعیه ها در مورد شما اهمیت دارد؟

هر روز کاربران تلفن همراه با اطلاعیه های بی فایده بمباران می شوند که آنها را از فعالیت های روزمره شان دور می کند. خیلی از آنها بی ربط، بی معنی و ضعیف هستند و اغلب ما را مجبور به غیر فعال کردن اعلان ها و یا حتی حذف آن برنامه می کند.

همه کاربران دارای تنظیمات خاص خودشان هستند. و در حالی این اعلان ها برای یک کاربری لذت بخش و مفید هستند ممکن است برای شخص دیگری آزاردهنده و ناراحت کننده باشند.هنگامی که کاربران کنترل فرآیندها را خودشان بر عهده دارند، می توانند تنظیمات اطلاع رسانی را با توجه به نیازهایشان تنظیم کنند و تغییر دهند.در نتیجه، احتمال بیشتری وجود دارد که کاربران اطلاعاتی را که  بیشتر مورد توجه و نیازشان است، دریافت کنند.

Customizing notification

 

Customize notification preferences

۳-Dive in details(غرق شدن در جزيیات شدن)

Dive in details” یکی دیگر از مفاهیم اطلاع رسانی تلفن های همراه است که اجازه می دهد تا کاربران بدون اینکه به باز کردن برنامه نیاز داشته باشند اطلاعات بیشتری را مشاهده کنند. و این مفهوم از تکنیک افشای پیش رونده (progressive disclosure) استفاده میکند.که یک روش طراحی تعاملی است و به بهبود کاربردپذیری برنامه کمک بسیاری میکند. زیرا حداقل اطلاعات مورد نیاز برای کار کردن برنامه در دست کاربر را فراهم می کند.همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید هنگامی که کاربران می خواهند جزئیات بیشتری ببینند، می توانند به سادگی نمایش بیشتر را انتخاب کنند.

Dive in details

۴- درخواست مجوز از کاربر

هنگامی که برای کاربر برای ارسال نوتیفای ها  درخواست اجازه ارسال میشود، بدترین کاری که برنامه می تواند انجام دهد این است که بدون هیچ گونه توضیحی از کاربران permission یا مجوز خواسته شود. در این حالت اولین چیزی که کاربر هنگام باز کردن برنامه متوجه می شود تنها دیالوگی با این مضمون هست که مثلا این برنامه می خواهد به شما اعلان ها را ارسال کند. و هیچ توضیح دیگری داده نمشود. که متأسفانه، بسیاری از برنامه های موجود در بازار امروز به دنبال چنین استراتژی بی ادبی هستند. وقتی برنامه نویسان برنامه درخواستهای مجوزی را ارسال میکنند، انتظار دارند که همه کاربران درخواست های آنها را بپذیرند. در نتیجه به منظور دستیابی به این هدف، برای کاربران  باید به صورت روشن و شفاف توضیح داده شود که چرا آنها به این اجازه نیاز دارند. برای اینکه شانش پذیرفتن درخواست مجوز توسط کاربرانتان را از دست ندهید حتما اعلان مد نظر را به یک متن و توضیح کامل ارسال بفرمایید.صفحه اول معمولا برای توصیف اینکه چرا کاربران نیاز به مجوز دارند میباشد و صفحه دوم نیز درخواست واقعی مجوز را ارسال میکند.

Request for permissions

دوپرو فرصت جمع سپاری را برای طراحان و کارفرما ها ایجاد کرده تا بتوانند با رضایت بیشتری همکاری کنند و از خلاقیت خود نهایت بهره مندی را داشته باشند.

در صورتی که  به انجام پروژه طراحی گرافیکی   و هر نوع طراحی حرفه ای دیگر برای کسب و کارتان نیاز دارید میتوانید آن را درسایت  دوپرو ثبت نمایید تا طراحان زیادی برای شما طرح بزنند و شما از بین آنها طرحی که میپسندید را انتخاب نمایید.
لینک ثبت پروژه : ثبت پروژه جمع سپاری طراحی

لیست طراحان :  مشاهده طراحان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.