شما اینجا هستید: خانه » استخدام طراح تجربه کاربری » هنگام استخدام طراح گرافیک چه سوالاتی پرسیده میشود؟

هنگام استخدام طراح گرافیک چه سوالاتی پرسیده میشود؟

ممکن است شما به عنوان کارفرما نیاز به شخصی داشته باشید تا برای کسب و کار شما طراحی های حرفه ای انجام دهد. و نیاز به استخدام یک طراح حرفه ای در شرکت خود داشته باشید. به همین  منظور  یک آگهی استخدام منتشر میکنید و قرارهای مصاحبه استخدامی با طراحان مختلفی که برایتان رزومه ارسال میکنند تنظیم میکنید.

اما مساله مهم اینجاست که وقتی هنوز خودتان اطلاعات زیادی در ارتباط با مباحث طراحی گرافیک ندارید ، چگونه می توانید به طور دقیق مهارت، سبک و تجربه یک شخص دیگر را در این حوزه بسنجید؟

قبل از استخدام یک طراح چه سوالات استانداردی باید بپرسید:

در این مقاله میخواهیم در مورد سوالات صحیحی که باید در طی مصاحبه از یک طراح گرافیک پرسیده شود و همچنین استدلال های منطقی که برای آنها وجود دارد صحبت کنیم.زیرا خیلی مهم است که شما بدانید چرا باید در مورد چنین موضوعاتی سوال بپرسید.

اینکه مصاحبه شما حضوری ، تلفنی ، از طریق ایمیل و یا به هر شکل دیگر باشد هیچ فرقی نمیکند و در هر صورت محتوای سوالاتی که شما مطرح میکنید یکسان است. سوالات زیادی برای پرسیدن وجود دارد، اما ما مهم ترین موضوعات را که باید به آنها توجه داشت مطرح میکنیم.

با توجه به تحقیقات صورت گرفته ،سوالات از مباحث گسترده و بزرگ آغاز می شود و سپس به سوالات پیچیده تر و متنوع تر تبدیل می شود.
شما میتوانید ترتیب و نظم این سوالات را به هر شکلی که راحت تر هستید تغییر دهید.

What to ask before hiring a designer

 

۱- آیا میتوانید با ارايه نمونه کارهای قبلی خود من را بیشتر با مهارتهایتان آشنا کنید؟

هر کس که تجربه استخدام طراح گرافیک دارد، قطعا به شما خواهد گفت که مجموعه نمونه کارهای یک طراح قطعا ارزشمندترین منابعی هستند که به شما در شناخت هر چه بیشتر یک طراح کمک خواهند کرد. اول از همه، بپرسید که طراح به کدام یک از آثار خود بیشتر افتخار می کند و چرا.

زیرا پاسخ این سوال در ارتباط با اینکه کدام یک از این آثار ارزش بیشتری در موفقیت تجاری، رضایت مشتری یا طراحی خلاقانه داشته اند به شما درک و فهم بیشتری را منتقل خواهدکرد. همچنین شما باید به این نکته چی ببرید که آیا کارهای مورد علاقه طراح مرتبط به اهداف شرکت و تجارت شما هست یا خیر؟ و تا چه اندازه فعالیت های مورد افتخار او با این اهداف شما مطابقت دارد.

همچنین در مصاحبه خود از طراحان بخواهید تا وظایف اختصاصی خود را در مورد هر پروژه توضیح دهند.طراحی بسیار مشارکتی است، بنابراین جنبه ای از کار که بیشتر  پسند شما قرار گرفته است (مثلا ترکیب طرح رنگی به کار گرفته شده در طراحی یا …)توسط شخص دیگری انجام گرفته شده باشد.

انجام پروژه های طراحی توسط عده ای طراح و به شکل مشارکتی حالتی از پیاده سازی پروژه های طراحی مختلف است که  ممکن است تا کنون شما خیلی به آن توجه نداشته اید .مثلا اگر مصاحبه شونده دارای مهارت حرفه ای در تایپوگرافی باشد، شاید بتوانید پیاده سازی یک فونت سفارشی برای نام تجاری خود را به عنوان یک پروژه به این شخص واگذار کنید.

designer portfolio

۲-یک پروژه جدیدی که به شما واگذار شده است را به چه نحوی پیش میبرید؟

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که طراحی خوب برای حل مشکلات به کار گرفته میشود.این مشکل می تواند چیزی شبیه به نیاز به طراحی یک تصویر دوستانه یا یک تصویر سیاه و سفید مانند طراحی نمایش سهم فروش باشد.در هر صورت، استخدام طراح گرافیک مناسب می تواند در حل تمامی این مشکلات به شما کمک کند.

هر طراحی باید قبل از اینکه دست به قلم شود، نیازهای مشتری را به درستی درک کند.به دنبال طراحانی باشید که از طریق مواردی مانند تحقیق در مورد داده های کاربر، صحبت کردن با اعضای تیم، بررسی کردن آرشیو طراحی های قبلی شرکت و غیره به یافتن راه حل هایی برای این مشکلات میپردازند.

هر طراح دارای فرایند مخصوص به خود برای حل مشکلات میباشد، اما آنچه شما واقعا دنبال آن هستید این است که آیا آنها دارای یک فرآیند استوار و قابل اطمینان هستند یا خیر.

۳-پروژه های مشابه با پروژه شرکت ما را معمولا در چه مدت زمانی انجام خواهید داد؟

پس از  ارائه توضیحات لازم از جزئیات پروژه و اهدافی که از طریق آن دارید، از طراح تقاضای برآوردی از آن چه که طول می کشد داشته باشید.البته پرسیدن این سوال بیشترجهت احتیاط است تا مطمئن شوید که این طراح میتواند کارهایی را که میخواهید متناسب با زمانبندی شما انجام دهد.
timeframe for a project

۴-می توانید روند طراحی اختصاصی خود را توضیح دهید؟

ممکن است که طراحان تمایلی برای به اشتراک گذاری فرآیند طراحی اختصاصی خود (که حکم فرمول شخصی برای آنها را دارد) نداشته باشند. اما هنگامی که آنها به این موضوع پی میبرند که بیان این موضوع آنها را در برابر دیگر طراحان متمایزتر و خاص تر خواهد کرد و شانس انتخاب شدنشان را برای این موقعیت شغلی بیشتر خواهد کرد، بنابراین راحت تر در رابطه با  روند طراحی اختصاصی خود با شما صحبت خواهند کرد.
در صورتی که شما نمی توانید به طور دقیق و از منابعی که طراحی ارائه داده است در مورد مهارت های او به درستی قضاوت کنید، شما می توانید ارزیابی کنید که او چگونه اهداف یک کسب و کار  و بیزینس را پیش میبرد و با مشتری های خود چگونه کار می کند. و بررسی کنید که آیا خصوصیات و برخوردهای و او مطابق با فرهنگ شرکت و کسب و کار شما هست یا خیر.

۵- چه ویژگی هایی را هنگام کار از مشتری انتظار دارید؟

یک روش دیگر برای ارزیابی این موضوع که آیا خصوصیات کاری شما برای همکاری با این طراح سازگاری دارد یا خیر،  این است که مسايل را از دیدگاه خود بررسی نمایید. مثلا از طراح می پرسید که چه ویژگی هایی (مثلا سبک مدیریت، نحوه پرداخت ، نحوه رفتار و …) در کارفرماهای قبلی آنها  بوده است که دوست داشته اند و چه چیزهایی مورد پسند آنها نبوده است و موجب اختلاف بین آنها  شده است و یا اگر اختلافی هم بوده است چطور برای رفع مشکلات احتمالی تلاش کرده اند. در نتیجه با توجه به این موضوع میتوانید میزان سازگاری خصوصیات فرد برای همکاری یا شرکت خودتان را بهتر پیش بینی کنید. و یا اگر هم حس میکنید در حین همکاری ممکن است به خاطر مسائلی به اختلاف برخورد کنید سریعتر برای یافتن راه حل های مورد نیاز اقدام نمایید.

۶-چگونه ترجیح می دهید با دیگر اعضای تیم همکاری کنید؟

درست همانطور که می خواهید پیش بینی کنید که چگونه طراح با شما همراه خواهد شد، می خواهید قضاوت کنید که چگونه با دیگر اعضای تیم (کارکنان) کار می کند (البته، بعضی از پروژه های طراحی منحصر به فرد هستند).

برای این سوال شما ممکن است که بعدا نیاز داشته باشید تا پاسخ ارائه شده توسط طراح را جهت بهتر پیش رفتن کار با سایر اعضای شرکت خود از قبیل توسعه دهندگان، کپی رایتان یا مدیران پروژه به اشتراک بگذارید. و همینطور بر عکس این موضوع نیز صادق است. یعنی ممکن است اعضای فعلی شرکت شما از افرادی که تازه به تیم ملحق میشوند خصوصیاتی را انتظار داشته باشند و نیاز باشد که شما قبل از هر چیز برای بهتر صورت گرفتن همکاری این موارد را با طراح در میان بگذارید.

team work

۷- چگونه اختلافات پیش آمده در حین کار با مشتری را حل میکنید؟

شما باید ببینید که چقدر طراح انتقاد یا اختلاف نظر از سمت مشتری را (که در اینجا مشتری یا کرفرما خود شما هستید)می پذیرد. این سوال ممکن است ساده به نظر برسد ولی جزئیات پاسخ آنها  تاثیر زیادی را در تصمیم گیری نهایی شما خواهد داشت، این موضوع تعیین می کند که آیا طراح در پیاده سازی تصمیم خود هنگامی که مورد پسند شما نیست تا چه اندازه و به چه نحوی مقاومت میکند.
از یک سمت شما اساسا به دنبال یک طراحی هستید که به انتخاب خود اطمینان کافی داشته باشد و بر درستی آن استوار باشد  و کار خود را به غیر طراحان توضیح دهید. و همچنین از سمت دیگر به دنبال یک شخص محترم و حرفه ای هستید که اولویت خود را بر مبانی برآورده کردن نیاز مشتری میگذارد. اینها دو موضوع کاملا حساس و مجزا هستند و شما باید از پاسخ هایی که طراح ارائه میدهد به نحوه تعامل و برخورد او با مشتری تحت شرایط مختلف پی ببرید.

۸-کدام برند و یا پروژه های طراحی هستند که شما آن ها را بیشتر تحسین می کنید؟

اگر شما میخواهید یک طراح را برای طراحی جلد کتاب در کسب و کار خود استخدام کنید، باید از او بپرسید که چه کتابی بیشتر تحسین می کند.

با بررسی پاسخ این سوال شما با ترجیحات، سبک، اولویت های هنری، و درک تجارتی طراح بیشتر آشنا خواهید شد. در هنگام پاسخ به این سوال شما باید توجه داشته باشید که آیا طراح هنگام پاسخ دادن از اصطلاحات فنی استفاده می کند و به جنبه های خاص طراحی می پردازد یا فقط به جمله “به نظر می رسد خوب است” بسنده میکند.

 design projects

۹-شما فکر میکنید طراح خوب چه کسی است؟

به طور مستقیم، این سوال، اولویت و انگیزه طراح را نشان می دهد.پاسخ این سوال می تواند چیزی در مورد نقاط قوت و ضعف طراح را نشان دهد. گاهی اوقات مردم ویژگی هایی از خود را که بیشترین افتخار را در آن می بینند انتخاب می کنند، گاهی اوقات افراد ویژگی هایی را که فاقد آنها هستند اما در راستای رسیدن به آن حرکت میکنند بیان میکنند.به طور مستقیم، این سوال نشان می دهد که چگونه آنها حرفه طراحی گرافیک را به طور کلی درک می‌کنند.

find designer

 

دوپرو فرصت جمع سپاری را برای طراحان و کارفرما ها ایجاد کرده تا بتوانند با رضایت بیشتری همکاری کنند و از خلاقیت خود نهایت بهره مندی را داشته باشند.

در صورتی که  به انجام پروژه طراحی گرافیکی   و هر نوع طراحی حرفه ای دیگر برای کسب و کارتان نیاز دارید میتوانید آن را درسایت  دوپرو ثبت نمایید تا طراحان زیادی برای شما طرح بزنند و شما از بین آنها طرحی که میپسندید را انتخاب نمایید.
لینک ثبت پروژه : ثبت پروژه جمع سپاری طراحی

لیست طراحان :  مشاهده طراحان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.