شما اینجا هستید: خانه » تجربه کاربری (UX) » تکنیک های طراحی ux اپلیکیشن در سال ۲۰۱۸

تکنیک های طراحی ux اپلیکیشن در سال ۲۰۱۸

در دنیای اپلیکیشن خیلی از موارد به سرعت در حال تغییر هستند.و برای موفقیت در زمینه طراحی UX، طراحان باید تا حدی قدرت دوراندیشی داشته باشند و آماده برای رو به رو شدن با چالش های جدید باشند.

دراین مقاله تاثیر گذارترین گرایش های اپلیکیشن ها در سال ۲۰۱۸ را اشاره میکنیم.

۱-ساده بودن مسیرهای که کاربر باید در اپلیکیشن طی کند.

جریان خطی کاربر

هنگامی که ما با برنامه ها یا وب سایت ها ارتباط برقرار می کنیم، هدف خاصی داریم. و معمولا، تلاش کمتری برای رسیدن به این هدف، تجربه بهتری را به کاربر خواهد داد.طراحی تجربه کاربری خطی یک ux با یک آغاز، وسط و انتهای خاص است. که اجازه می دهد تا کاربران هر عمل رادر یک مرحله تکمیل نمایند. جریان خطی کاربر برای کاربران بسیار مناسب است زیرا اجازه می دهد تا متوجه شوند که چه میزان زمانی را برای تکمیل یک عمل باید داشته باشند.
Linear User Flow

تکنیک فراخوان فریبنده ی پیشرفته

هنگامی که برنامه شما دارای اطلاعات یا اقدامات فراوانی است، نیازی به نشان دادن همه چیز در همه موارد نیست.طراحان در این حالت معمولا از تکنیک فراخوان فریبنده ی پیشرفته استفاده می کنند و اطلاعات را فقط زمانی که کاربران به آن نیاز دارند قابل مشاهده میسازند. که موجب کاهش باراطلاعاتی در صفحه و بهبود درک رابط کاربری میشود.
Progressive Disclosure

۲-حرکات داخلی همراه با انیمیشن متحرک

 با انتشار آیفون X طراحان با یک چالش جدید روبرو شدند. زیرا  در این حالت دکمه فیزیکی اصلی منجر وجود ندارد و در نتیجه نحوه تعاملات  کاربر با دستگاه نیز متفاوت خواهد بود.به این معنی است که طراحان مجبور به توجه بیشتر به حرکات هستند.

Animation

۳-تجربه کاربری محتوا محور

 داشتن محتوایی که خیلی خوب و به راحتی قابل دسترس باشد باعث می شود یک اپلیکیشن موبایل برای کاربران بسیار جذاب در نظر گرفته شود. طراحان در سال ۲۰۱۸ معمولا موقعیت محتوا را به سمت جلو و مرکز قرار میدهند.

حذف عناصری که درجه اهمیت بسیار کمی دارند

حذف درهم ریختگی های ظاهری و کمک به بهبود قدرت درک یکی از مهمترین و محبوب ترین اهداف کاربران تجربه کاربری میباشد.طراحان ابتدا اطلاعات نامرتبط را حذف میکنند و اولویت را به مفاهیم و نکاتی میدهند که درجه اهمیتی بسیار بیشتری برای اطلاع رسانی به کاربران دارند. و در نتیجه از بین بردن کلیه عواملی که موجب اختلالات بصری میشود میتواند به کاربر در تمرکز بر روی هسته پیام و برای برقراری ارتباط بیشتر کمک نماید.

داشتن یک ساختار سلسله مراتب مشخص برای نمایش اطلاعات

داشتن یک نظم و ترتیب مشخص در رابطه با  چگونگی قرار گیری عناصر UI (مثلا استفاده از رنگ های متضاد برای  نمایش دکمه هایی که عملیات خاصی را انجام میدهند یا …) بسیار به قابل فهم تر بودن محتوا کمک میکند تا کاربر را به سمت عناصر تعاملی و  اطلاعات ضروری هدایت کند.

۴-به کارگیری رنگ های واضح

رنگ یکی از مجموعه ابزارهای بسیار قدرتمند برای طراحان است. رنگ می تواند توجه  کابران را به یک نکته جلب نماید و روی حالات و احساسات و عملیاتی که باید انجام دهند بسیار تاثیرگذار باشد.

رنگ به عنوان یک عنصر عملکردی

رنگ نه تنها برای زیبایی شناسی استفاده می شود، بلکه بخشی از تجربه کاربردی نیز خواهد بود. به عنوان مثال، طراحان از رنگ برای تشخیص انواع مختلف اطلاع رسانی ها به کاربرها استفاده می کنند.
color

۵-تجربیات احساسی

در سال ۲۰۱۸ به کار گیری هوش عاطفی بیشتری در تجربه کاربری اپلیکیشن های موبایل دیده میشود.یعنی هنگامی که کاربر یک عملیاتی را انجام میدهد یک سری افکت ها و یا انیمیشن هایی به او نمایش داده میشود و  این یک روش قدرتمند برای ایجاد تجربه و جذابیت بهتر است.
ابزارهای احساسی یک روش برای نمایش حالات و احساسات طبیعی افراد میباشد. به عنوان مثال امروزه افراد از شکلک ها برای نمایش و بروز بهتر احساسات استفاده میکنند.

Emotions
تشخیص حالات چهره

و یا از تشخیص حالات چهره برای ارائه واکنش های مرتبط تر مورد استفاده قرار می گیرد.

داشتن تعاملات طبیعی با برنامه

میتوان به شیوه جذاب تری نحوه ارتباط با اپلیکیشن را بهتر کرد. به عنوان مثال میتوان این امکان را فراهم کرد که بجای اینکه کاربر برای لایک کردن مجبور باشد روی عکس و یا آیکون خاصی ضربه بزند ، خودش به طور حسی و تعاملی با برنامه شروع به رسم و کشیدن یک علامت قلب بر روی موضوعی که مد نظر دارد کند.
Interactions
و یا به عنوان یک مثال دیگر هنگامی نیاز داریم بازخورد کاربرانمان را در مورد محصولاتمان جویا شویم میتوانیم امتیازدهی آنها به محصولات را به شیوه ای جذاب و جالب تر فراهم کنیم.

Feedback

در صورتی که نیاز به یک طراحی گرافیکی حرفه ای اپلیکیشن   برای کسب و کار خود دارید میتوانید اطلاعات پروژه طراحی مد نظر خودتان را داخل سایت دوپرو ثبت نمایید تا ثبت کنید تا طراحان زیادی از سراسر کشور برایتان طرح بزنند و شما از بین آنها، طرحی که رضایت بیشتری دارید را انتخاب کنید.
لینک ثبت پروژه : ثبت پروژه طراحی گرافیک اپلیکیشن موبایل 
لیست طراحان :  مشاهده طراحان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.