شما اینجا هستید: خانه » آموزش طراحی » جادوی ترسیم ایده بر روی کاغذ

جادوی ترسیم ایده بر روی کاغذ

در دنیای طراحی دیجیتال، ابزارهای  بسیار زیاد و مختلفی وجود دارند که  فرایند نمونه سازی را ساده تر میکنند. اما قلم و کاغذ همچنان یکی از مفیدترین ابزارها برای طراحان UX می باشد.نمونه سازی اولیه بر روی کاغذ در هنگامی که یک تیم نیاز دارد انواع مفاهیم مختلف را بررسی کرده و یکی از آنها را  استفاده کند. میتواند بسیار مفید واقع شود.

در این مقاله به نکاتی در رابطه طراحی نمونه اولیه بر روی کاغذ ( paper prototyping) و در نتیجه تست رابط های کاربری میپردازیم.

مزایا و معایب  paper prototyping

پیش از بحث در رابطه با هر موضوعی بهتر است در رابطه با مزایا و معایب این رویکرد صحبت کنیم و در این راستا نیز از شرح مزایا شروع میکنیم.

۱-نمونه سازی بر روی کاغذ بسیار سریع و سرگرم کننده است.در صورتی که میبینید فرآیند نمونه سازی کند پیش میرود باید بررسی کنید تا متوجه شوید کدام قسمت از فرآیند را به درستی انجام نمیدهید. زیرا تهیه چندین نسخه از یک طراحی  تنها چند دقیقه طول می کشد.

۲-  نمونه سازی بر روی کاغذ بسیار ارزان و کم هزینه است. ابزار اصلی مورد نیاز برای این کار شامل قلم و کاغذ است. ابزارهای مدل سازی دیجیتال در قیمتهای متفاوتی هستند.

۳-نسبت به سایر موارد به تعهد کمتر نیاز دارد. زمانی که نمونه سازی توسط ابزاری پر هزینه تر ساخته شده باشد و زمان زیادی هم برای آن صرف شده باشد مسيولیت بیشتری را نسبت حالتی که نمونه سازی روی کاغذ انجام شده است نیاز دارد.

۴-راحت تر میشود طرحی که روی کاغذ کشیده شده است را  نقد کرد. به علت کم هزینه تر بودن این روش مردم احساس راحتی بیشتری نسبت به طرح های کاغذی پیدا میکنند و آن را نقد می کنند.

۵- از آنجایی که طراحی ایده و نمونه روی کاغذ نیازی به مهارت خاص ندارد، هر کسی می تواند در این روند شرکت کند. شما می توانید نمونه اولیه کاغذ را به عنوان یک فعالیت گروهی به راحتی انجام دهید. افرادی از انواع پیشینه ها می توانند در ایجاد نمونه های اولیه شرکت کنند.

حال به معایب این روش میپردازیم:

۱-تحلیل نمونه های کاغذی از طرف افراد نیاز به تخیل زیادی دارد. و  در نتیجه زمان زیادی جهت درک روند فکری طراح باید گذاشته شود.

۲-  آزمایش نمونه اولیه کاغذ بسیار سخت است.

۳-نمونه سازی روی  کاغذ یک اقدام اضافی است. و ناکام بودن در ارايه یک نمونه اولیه روی کاغذ به این معنی این است که شما باید آن را به یک نمونه اولیه دیجیتال تبدیل کنید.

چه زمانی باید رسم نمونه اولیه بر روی کاغذ را انجام دهیم؟

هنگامی که یک تیم نیاز دارد تا مراحل پروسه هایی که توسط کاربر انجام میشود  را بررسی کند. و یا نیاز به انجام یک آزمایش سریع دارد.

بعضی از طراحان معتقدند که نمونه سازی روی کاغذ فقط در مراحل اولیه طراحی محصول سودمند است.در صورتی که طراحی نمونه اولیه بر روی کاغذ تقریبا در هر مرحله از پروژه طراحی مفید است.

 

نکات عملی برای طراحی نمونه اولیه بر روی کاغذ

۱-یک هدف برای هر نمونه اولیه داشته باشید

پیش از نمونه برداری، باید دقیقا هدفی را که می خواهید از یک نمونه اولیه بدست آورید مشخص کنید.

۲-خیلی به زیبایی و ظاهری طراحی نمونه های اولیه خود بر روی کاغذ توجه نکنید.

نمونه سازی بر روی کاغذی جهت ارتقاء مهارت های هنر و صنایع دستی شما نیست.و در جهت یافتن  یک راه حل برای یک مساله در سریعترین حالت ممکن است.

۳- ابزارهای متناسب و خوب را برای کار خود را فراهم نمایید.

هنگامی که به نمونه اولیه کاغذ می آید، تنها دو ابزار وجود دارد که شما واقعا نیاز دارید: قلم و کاغذ. اما با استفاده از چند ابزار اضافی، می توان فرآیند تولید نمونه اولیه را موثرتر کرد.

مثلا هنگام کار توصیه میشود از سه مکان برای نگهداری کاغذها استفاده کنید. یعنی یک جا برای کاغذهای  تمیز، یکی برای طرح های در حال انجام، و دیگری برای کار پایان یافته است.

paper prototyping,

یا مثلا شابلون ها می توانند به شما در ایجاد سریع و دقیق دکمه ها و آیکون ها کمک کنند.

توجه داشته باشید که تهیه  ابزا خوب به معنی ابزار گران قیمت نیست و در واقع، استفاده از قلم ارزان و مقالات توصیه می شود. زیرا  اگر از کاغذ گران قیمت استفاده شود بیشتر تمرکز بر روی زیبایی ظاهری طرح خواهد بود و هیچ طراحی تمایل به طراحی تصاویر زشت بر روی کاغذ گران قیمت نخواهد داشت.

create buttons and icons

۴-بجای خودکار از مداد استفاده کنید.

هنگامی که شما شروع به طراحی با یک قلم می کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که طرح را به پایان برسانید.زیرا در این حالت پاک کردن طرح ، طراحی مجدد  آن راحتتر است.

۵-هر طرح را در یک صفحه بکشید

ممکن است بخواهید برای صرفه جویی در مصرف کاغذ چندین طرح را بر روی یک کاغذ رسم کنید.اما بهتر است از چنین کاری خودداری شود.زیرا در حالت فهم طراحی بسیار سخت خواهد شد و افراد دقیق متوجه نخواهد شد که کدام بخش مربوط به کدام قسمت است.

۶-مستندات مورد نیاز را برای طراحی خود فراهم نمایید.

طراحان و developers ها همیشه زمان کافی برای نوشتن اسناد مناسب ندارند. و طراحی بر روی کاغذ می تواند یک راه حل برای چنین مشکلی باشد.از آنجایی که کاغذ یک سند ملموس است، طراحان می توانند از آنها در فرایند طراحی مجدد استفاده کنند.یادداشت ها به شما کمک می کند تا ایده اصلی را به دیگران انتقال دهید.

ocumentation out of the paper prototype

۷-یک نمونه اولیه دیجیتالی اولیه ای را از نمونه اولیه کاغذی ایجاد کنید

ابزارهای فوق العاده ای وجود دارد که می تواند به شما کمک کند هر طرح یا تصویر را به یک نمونه اولیه تعاملی تبدیل کنید.digital prototype

۸-ایجاد اثرات پیچیده با استفاده از کاغذ

یکی از موارد بزرگ در مورد نمونه های اولیه کاغذ، روش هایی است که طراحان با انواع روش های خلاقانه خود برای شبیه سازی جلوه های بصری و یا تعاملات ارائه می کنند.

Complex Effects Using Paper

به عنوان مثال، با کمی تخیل، ممکن است یک اثر پیمایش بر روی صفحه نمایش تلفن همراه ایجاد کنید.

همچنین ممکن است از انواع مختلفی از سایه ها در طراحی استفاده کنند.تا طرح یک دیدگاه واقع گرایانه تری را به افراد نشان دهند و هنگامی که شما طرح های خود را با کاربران یا مشتریان ارزیابی می کنید، چشم انداز بسیار بهتر را فراهم می کند.

Complex Effects Using Paper

در صورتی که  به انجام پروژه طراحی گرافیکی   و هر نوع طراحی حرفه ای دیگر برای کسب و کارتان نیاز دارید میتوانید آن را درسایت  دوپرو ثبت نمایید تا طراحان زیادی برای شما طرح بزنند و شما از بین آنها طرحی که میپسندید را انتخاب نمایید.
لینک ثبت پروژه : ثبت پروژه جمع سپاری طراحی

لیست طراحان :  مشاهده طراحان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.