شما اینجا هستید: خانه » اخبار طراحی » تاریخچه و منشاء چند نماد گرافیکی که هر روز استفاده می کنیم

تاریخچه و منشاء چند نماد گرافیکی که هر روز استفاده می کنیم

برای همه ما  بارها و بارها در طی روز این اتفاق می افتد که نمی توانیم کلمات مناسبی را برای توصیف احساساتمان پیدا کنیم. و در این مواقع از نمادهای مختلف برای انتقال اطلاعات و ابراز احساساتمان استفاده می کنیم.در دنیای طراحی، نمادها ترکیبی از عناصر گرافیکی هستند که هر یک ریشه تاریخی مخصوص به خود را دارند.

و در این مقاله، تاریخچه چند علامت گرافیکی که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد را مورد بررسی قرار میدهیم.

۱-علامت بی نهایت:

این علامت برای اولین بار در سال ۱۶۵۵ توسط جان والیس، ریاضیدان انگلیسی معرفی شد و به طور گسترده ای در فیزیک، علوم رایانه و جبر به کار می رود.اگر کمی عمیق تر در رابطه با این علامت مطالعه کنیم متوجه خواهیم شد که این نماد ریشه ای باستانی و معنای عمیق دارد.

علامت بینهایت در هند و تبت نشان دهنده دوگانگی و کمال، تعادل بین نیروهای مخالف و اتحاد مرد و زن است. و در قرن هشتم این علامت به بخشی از صلیب سنت تبدیل شد و به ارتقاء مسیحیت در سراسر امپراطوری فرانک ( اروپای غربی امروزی) کمک  بسیاری کرد.

اما  قدیم ترین معنای علامت “بی نهایت” به مصر می رسد که نشان دهنده تصویر ماری در حال خوردن دم خود است. که بیانگر چرخه مستمر مرگ و تولد دوباره است.

و بعضی هم معتقند که این نماد از یک نامه یونانی و از (امگا Ω) گرفته شده است.

infinity symbol

infinity symbol design

۲-نماد قلب

علامت قلب نخستین بار توسط  Milton Glaser به صورت رایگان طراحی شد که واضح ترین نماد برای نشان دادن عشق، مهربانی، وحدت، مهربانی و وفاداری (در میان دیگران) است.این نماد در طراحی گرافیکی مورد استفاده زیادی قرار گرفته است. و امروزه  در همه جا کاربرد دارد.

نظریه های بسیاری درباره این نماد وجود دارد.

۱-دو قو که گردن های آن ها کنار هم قرار گرفته شده است.

۲-شکل برگ پیچک که با وفاداری مرتبط است

۳-قلب انسان. ارسطو قلب را به صورت سه اتاق و یک فرورفتگی کوچک توصیف کرد، و دانشمندان در قرون وسطی سعی داشتند آن را (به همان شکلی که ما امروزه نمایش میدهیم) در متون پزشکی به نمایش بگذارند.

heart symbolheart symbol

۳- علامت تعجب ! (exclamation)

علامت تعجب (!) از کلمه لاتین “io” به معنی “hurray” (آفرین) می آید که یک روش کلاسیک برای بیان شادی و تعجب است. و به ما کمک میکند تا در مدت زمان کمتر، احساسات قوی مانند احساس هشدار، شادی، تأکید، شور و شوق و یا خشم را در متن پیام منتقل کنیم.

بسیاری از طراحان این نمادها را همه کاره و زیبا می دانند. بیلبوردها، تبلیغات چاپی، آگهی های بازرگانی، پوسترهای فیلم و وب سایت ها در مورد استفاده از آن شک ندارند. حتی گوگل علامت تعجب در لوگوی خود را در سال ۱۹۹۹ نشان داد!

 

exclamation mark

exclamation mark

exclamation mark

۴- علامت @ (at)

در سال ۱۹۷۱، رایم تامنینسون، برنامه نویس آمریکایی، که به عنوان مخترع ایمیل شناخته می شود، اولین پیام الکترونیکی را ارسال کرد، و از این علامت برای مشخص کردن دریافت کننده پیام استفاده می شود.که امروز برنامه نویسان و کارشناسان حسابداری از این علامت استفاده زیادی میکنند.

سه نظریه مختلف در رابطه با ریشه نماد @ وجود دارد:

۱- نشان دهنده کلمه لاتین “ad” به معنای “به سمت” است.

۲-از کلمه فرانسوی “à” به معنای “at” (در)   گرفته شده است.

۳- این علامت به عنوان یک اختصار برای کلمه “each at” (هرکدام) است که در اسپانیا ثبت شده است.

at symbolat symbol design

۵- علامت &  (ampersand)

این علامت مثل دایناسورها است که باید مدت ها پیش از بین رفته باشد اما هنوز باقی مانده است. و برای طراحان، نماد دعوت به ماجراجویی است و به کارگیری خلاقیت می باشد.این نماد (&) در واقع حرف عطف لاتین «et» یا همان «and» انگلیسی را نشان می دهد. این نوشتار ابتدا توسط «تیرو» منشی «سیسرون» در روم باستان اختراع گشت. تیرو برای تسریع روند نوشتن، گروهی از علامت های اختصاری را توسعه داد که بعدها به خط «تیرونین» شهرت یافت.قرن ها بعد، این علامت در قاره اروپا و آمریکا بسیار رواج یافت و برای مدت ها جزء الفبای انگلیسی به شمار می رفت.

کلمه انگلیسی «ampersand» (&) در واقع از ترکیب «And per se and» تشکیل شده و معلم ها از آن برای تلفظ حروف A تا Z استفاده می کردند. در طول زمان، حروف E و T با یکدیگر ترکیب شدند و نماد امروزی را به وجود آوردند.

ampersand symboleampersand symbole design

 

۶- نماد دلار $ (dollar)

نماد دلار در طراحی می تواند نشان دهنده هویت ملی، پول فیزیکی و یا حتی بیانگر کتاب مقدس در رابطه با ابلیس باشد.

ممکن است شنیده باشید که علامت دلار ($) از مونوگرام حروف “U” و “S” در “ایالات متحده” شکل گرفته است. در صورتی که چنین نیست. این نماد مخفف “peso” به نام “ps” است که اولین بار در دهه ۱۷۷۰ هنگامی رخ داد که انگلیسی و آمریکایی ها با اسپانیا  روابط تجاری داشت. نام “دلار” از پول قدیمی بوهمی (thaler) گرفته شده است.

US dollar symbol

 

دوپرو(DoPro) پل ارتباطی بین طراحان و کارفرمایان، برای شناخت و معرفی توانمندی های برتر

دوپرو فرصت جمع سپاری را برای طراحان و کارفرما ها ایجاد کرده تا بتوانند با رضایت بیشتری همکاری کنند و از خلاقیت خود نهایت بهره مندی را داشته باشند.

در صورتی که  به انجام پروژه طراحی گرافیکی   و هر نوع طراحی حرفه ای دیگر برای کسب و کارتان نیاز دارید میتوانید آن را درسایت  دوپرو ثبت نمایید تا طراحان زیادی برای شما طرح بزنند و شما از بین آنها طرحی که میپسندید را انتخاب نمایید.
لینک ثبت پروژه : ثبت پروژه جمع سپاری طراحی

لیست طراحان :  مشاهده طراحان

1 دیدگاه

  1. جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.